Ozvěny víkendu: veteránský bronz Pavla Jaška a brambory Oldy Adámka

Velká cena vytrvalců Olomouckého kraje oslavila minulou sobotu v Náměšti narozeniny Tomáše Rašnera, rušno bylo ale opět i na jiných běžeckých kolbištích. Tím asi nejzajímavějším byl atletický stadion v Hranicích, kde se konalo 51. mistrovství České republiky veteránů na dráze. Dvoučlenná minivýprava našeho klubu zde v konkurenci někdejších reprezentantů a skvělých borců vybojovala hned tři hodnotná umístění.

Dráhové veteránské mistrovství má pro své účastníky poměrně neobvyklý a zároveň atraktivní závodní model - na startu každé discipliny se sejdou vždy všichni bez ohledu na věk, vzápětí si ověří své současné limity, ale o jejich konečném pořadí rozhodne až následný přepočet podle koeficientu věku. Napínavé je to tedy pro všechny hned dvakrát.
Zkušenějším z dvojice borců olomoucké Ligy stovkařů byl v Hranicích sedmdesátník Pavel Jašek, jenž se původně přihlásil do závodu na 10 kilometrů a na steeple. "Ten jsem ale odhlásil ihned poté, co jsem viděl výšku překážek 70 centimetrů, jejichž zdolávání by bylo z mé strany zneuctěním sportu. Na desítce jsem zase už z předchozích ročníků šampionátu věděl, že medailový úspěch je nad mé síly, protože je k němu potřeba čas kolem 34 minut po vynásobení koeficientem. Jaké pak bylo mé překvapení, když jsme na startu stáli pouze tři muži plus dvě ženy, takže bedna byla jistá a stačilo jen doběhnout. Pršel nám takový silnější zahradnický deštík a z nám známých tváří startoval skvělý Ivan Elischer. Zatímco já jsem všem už po výstřelu ihned viděl záda, Ivan se jal hltat kola s takovým úsilím, že mi každé třetí až čtvrté kolo nadělil jedno. Celkem jich bylo snad šest. Já jsem dodržoval čas dvě minuty a dvě sekundy na kolo, který jsem stanovil už v tom prvním, a toto tempo mi vyhovovalo. V závěru závodu již nepršelo a ten den pak už nespadla ani kapka. Mého času 50:32 si cením o to víc, že po vynásobení koeficientem z toho bylo 36:57 a takového času jsem v životě nikdy nedosáhl. Jak málo stačí ke štěstí a k radosti z výkonu," popisoval s humorem sobě vlastním svou bronzovou mistrovskou desítku Pavel Jašek.
Padesátník Oldřich Adámek se naopak rozhodl otestovat v Hranicích své sprinterské schopnosti a nastoupil do běhů na 800 a 1500 metrů. Na půlce skončil časem 2:35.74 pátý, po přepočtu (2:16.68) z toho bylo oficiálně sedmé místo. Na míli byl Olda v cíli dokonce třetí (5:18.18), věkový koeficient a přepočet (4:35.29) jej však odsoudily k nepopulární čtvrté příčce. I přes tuto bramborovou nadílku oběma borcům gratulujeme ke skvělým výkonům, za které by se nemuseli stydět o generaci mladší běžci.
Další lákavou akcí uplynulého víkendu byl KTRC Kralický půlmaraton. Zdoláním jeho náročné horské trasy oslavil stylově své sobotní narozeniny Jan Lachnit, jenž se v silné konkurenci dostal časem 1:49:22 na osmé místo v kategorii třicátníků. Tu pro zajímavost ovládl domácí suverén na těchto tratích Robert Krupička... Honzovi vše nej k narozkám i perfektnímu výkonu.
V Napajedlích se zase běžela o něco masovější Fatra Desítka okolo komína a na startu nechyběla ani stále se zlepšující Blanka Doleželová, která si na ne zcela rovné a rychlé trati doběhla pro třináctou příčku v nejmladší ženské kategorii a devatenáctou mezi ženami celkově. Čas 51:20 a rovněž naše gratulace!

Podařil se vám dobrý běžecký výsledek a chcete se jím oprávněně pochlubit? Pak napište na e-mail This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it a my se rádi pochlubíme i za vás. A pamatujte: žádný běžecký výkon není špatný!