Ozvěny víkendu: rekordní maraton v Krakově se spoustou osobáků i třetí Radek Ambrož v Boskovicích

Zatímco Velká cena vytrvalců Olomouckého kraje si na přelom dubna a května uchystala další "supervíkend" se dvěma závody v Bělkovicích a Štědrákově Lhotě, na sever od nás vyrazila počtem i ambicemi rekordní maratonská výprava pod hlavičkou Ligy stovkařů Olomouc, tentokrát i s řadou elitních hostů. A většině z nich to na trati 16. PZU Cracovia Maratonu v královském městě pod hradem Wawel šlo náramně.

Výprava s oficiálním názvem Liga 100 Olomouc (pod ním byli všichni běžci bez ohledu na svou klubovou příslušnost registrováni, což jim mimo jiné vyneslo i výhodu v podobě nižšího startovného) čítala v Krakově celých 24 účastníků, z nichž hned šestnáct se vydalo na královskou trať měřící 42 195 metrů. Velkými hvězdami byli především naši milí hosté z veteránských kategorií - Petr Kučera se časem 2:37:08 přiblížil na šest vteřin ke svému loňskému osobnímu rekordu z Košic, z 5614 borců v cíli doběhl na celkovém čtrnáctém místě jako pátý Evropan a vítěz kategorie čtyřicátníků. Zdatně mu sekundoval druhý padesátník v cíli Vlastimil Bukovjan (2:48:48), kterého si starší z nás jistě pamatují jako skvělého běžce z osmdesátých let minulého století s osobákem 2:15:35. Ještě o jedenáct sekund rychlejší než Vlastík byl Honza Lachnit, který s úsměvem a zdánlivě bez námahy posunul své maximum o bezmála dvanáct minut a v kategorii třicátníků se časem 2:48:37 zařadil na osmnáctou příčku.
Další špičkový výkon jsme si připsali v ženách zásluhou Jany Matějíkové a jejího nového top maratonského času 3:12:07, který stačil na jedenáctou pozici v ženách celkově a šestou v kategorii do 39 let. Jana si svůj dosavadní nejlepší čas vylepšila oproti loňské Praze o více než devět minut. Mimochodem, v letošních redukovaných tabulkách nejlepších běžeckých výkonů českých maratonců je Petr Kučera třetí v mužích a Jana Matějíková šestá mezi ženami...
Také další krakovské výkony naší výpravy určitě stojí za zmínku. První maraton si shodně úspěšně zapsali Michal Škarabela (3:24:36) a Iva Podjuklová (4:20:21), v kategorii mužů nad 50 let byl 22. Petr Matějík (3:11:40) a hned o místo za ním ve svém novém osobáku Zbyněk Jelínek (3:11:56). Osobní rekordy si mohutně vylepšili i Tomáš Krejčí (3:09:49), Tomáš Musil (3:11:09) a Jiří Skřeček (3:36:16), výborně běželi také Miroslav Kachyňa (3:10:05), Adam Fritscher (3:14:57), Robert Lah (3:26:20) a Tomáš Písek (4:06:08). Zdravotní problémy bohužel nedovolily dokončit závod Zdeňku Doležalovi, kterému přejeme rychlé uzdravení. A všem maratoncům ještě rychlejší regeneraci a spoustu dalších skvělých osobních zápisů.
Prodloužený víkend pokračoval mimo jiné i v Boskovicích stále oblíbenějším Během za sedmizubým hřebenem. Skvělé třetí místo absolutně i v kategorii nejmladších mužů zde vybojoval náš kamarád a člen Radek Ambrož (43:18). Dvanáctiapůlkilometrovou trať s pořádnými kopečky si úspěšně vyzkoušeli i padesátníci Lubomír Kachyňa (59:01, 11. místo v kategorii) a Jarda Bronec (1:02:02, 17. příčka v kategorii). Všem moc gratulujeme!

Fotogalerii Lídy a Toma Pískových z Krakova si prohlédněte zde.

Podařil se vám dobrý běžecký výsledek a chcete se jím oprávněně pochlubit? Pak napište na e-mail  This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it  a my se rádi pochlubíme i za vás. A pamatujte: žádný běžecký výkon není špatný!